KİTAPLAR

çocuklariçinfelsefe-kitap-1.jpg
En İyisini Yapmak Mümkün mü?

Zeus, Athena ve Poseidon ‘en iyi olanı’ yapmak üzere iddiaya girerler. En iyiyi seçmek için de Momus’u görevlendirirler. Ancak her şeyde kusur bulan Momus, onların yaptıklarını beğenmez ve eleştirir.

 

En İyisini Yapmak Mümkün mü? kitabında çocuklar, mitolojik bir hikâye üzerinden öykünmek, kıskanmak, rekabet, eleştiri, hırs, başarı, mutluluk gibi kavramları tartışıyor.

çocuklariçinfelsefe-kitap-2.jpg
Kavga Çare Olur mu?

Günlerden bir gün Olimpos Dağı’nda görkemli bir düğün töreni vardır. Herkes davet edilmiş, bir tek Eris çağırılmamıştır. Eris gizlice düğüne gelir ve büyük bir kavga çıkarır.

Kavga Çare Olur mu? kitabında çocuklar, mitolojik bir hikâye üzerinden çatışma, savaş, barış, sorun çözme, intikam, anlayış, uzlaşma gibi kavramları tartışıyor.

çocuklariçinfelsefe-kitap-3.jpg
Öfkelenmemek Elde mi?

İpek Öğretmen felsefe kulübü etkinliğinde, “Bir insan hangi durumlarda kızgınlık ya da öfke duyar?” diye sorduğunda herkesin anlatacak o kadar çok şeyi vardır ki hararetle tartışmaya başlarlar.

 

Öfkelenmemek Elde mi? kitabında çocuklar, mitolojik kahramanlar üzerinden hak/haksızlık, küsmek, öfke, kızgınlık, özdeğer, anlayış, sevgi gibi kavramları tartışıyor.

çocuklariçinfelsefe-kitap-4.jpg
Kaygıdan Kaçılır mı?

Deniz felsefe kulübü etkinliğinde öğretmenini odada göremeyince kaygıya kapılır. Derken İpek Öğretmen gelir, iki dakika geciktiği için özür diledikten sonra ne tesadüftür ki o günün konusunun ‘kaygı’ olduğunu söyler.

Kaygıdan Kaçılır mı? kitabında çocuklar, mitolojik kahramanlar üzerinden belirsizlik, sınav kaygısı, bilgi kirliliği, üzüntü, sevinç, olumlu düşünme gibi kavramları tartışıyor.

çocuklariçinfelsefe-kitap-5.jpg
Her Şakaya Gülünür mü?

Deniz ve arkadaşları Belirsizlik Safsataları'nın ne olduğunu anlamaya çalışırken bir anda kendilerini soğuk espri, şaka, mizah gibi kavramları tartışırken bulurlar.

Soğuk espri karşısında ne hissederiz, şaka ile espri arasında ne fark var, söylediklerimizde belirsizlik yaratırsak ne olur?.. Tüm bu sorular üzerine birlikte düşünmeye ne dersiniz?

çocuklariçinfelsefe-kitap-6.jpg
Her Söze Güvenilir mi?

Deniz ve arkadaşları bu kez Otoriteye Başvurma Safsataları'nın ne olduğunu konuşurken otorite, otoriter, güç, baskı gibi kavramları tartışmaya başlarlar.

Otorite olmak ile otoriter olmak aynı şey mi, bir otoriteye düşünmeden kulak verirsek ne olur, çoğunluğun yaptığı her zaman doğru mudur?.. Kitap, çocukları bu sorular üzerine düşünmeye davet ediyor.